A WordPress tartalomkezelő rendszerben több mint 1600 féle ingyenes WordPress sablonból választhatod ki a neked megfelelőt. Lelkesen feltelepíted és elkezded tartalommal feltölteni … és ekkor alábbhagyhat az a bizonyos lelkesedés. Ugyanis a saját tartalmaiddal (képekkel, szövegekkel) már nem néz ki olyan jól az a WordPress sablon. Ilyenkor megpróbálod a felkínált lehetőségekkel kicsit átformálni. Színeket, betűtípusokat változtatsz, menü helyét máshova teszed … stb. Igenám! De a sablonokat időközönként frissíteni kell. Maga a fejlesztő frissíti, és ahhoz hogy nálad is megfelelően működjön, neked is frissítened kell. És ekkor elvesznek a saját beállításaid! Kezdheted elölről az egészet.
Ilyenkor 4 verzió lehetséges:
Most a 4. verziót mutatom be neked, de ígérem, a child sablonról is beszélek majd a bejegyzés végén.
Egy korábbi bejegyzésemben már bemutattam neked, hogyan dolgozik egy webdesigner. Általában először arculatot, logót készítünk, Utána drótvázakat tervezünk, amelyek a weboldal funkcióinak kialakításában segítenek. Végül a design rész jön, ahol már képeket, színeket használunk, kialakítjuk a weboldal végső kinézetét. Ennél a munkafolyamatnál készíthetünk kattintható prototípust. 🙂
Amikor mindezzel elkészültünk, jöhet a honlap programozható verziójának létrehozása, a WordPress sablon elkészítése. Ehhez szükségünk van egy FTP-kliensre, amin keresztül csatlakozni tudunk a tárhelyünkhöz. Nagy mélységekbe nem megyek bele, elég, ha a felszínt ismered. 😀
Egy weboldal több aloldalból áll, ezen aloldalak megjelenése eltérő lehet a tartalomtól függően: oldal, bejegyzés, cimkék, webshop termék. Ezek külön fájlok. Sőt a fejléc és lábléc tartalmára is külön fájlok vannak. A teljesség igénye nélkül az alábbi WordPress sablon fájlokat használja: header.php, footer.php, index.php, sidebar.php, functions.php, page.php, archive.php, single.php, 404.php, search.php.
PHP? Gesundheit (egészségedre) … mondanád. A PHP egy szerver oldali szkriptnyelv, ami azt jelenti, hogy nem a felhasználó, vagy az ügyfél gépén fut, hanem a web kiszolgálón, azaz a szerveren. A PHP hivatalos jelentése „Hypertext Preprocessor”, ami szabadfordításban annyit jelent, hogy HTML-t csinál. Feladata, hogy a böngésző számára értelmezhető, HTML kimenetet hozzon létre. Egy weboldal PHP forrását nem tudjuk a böngésző segítségével megnézni, mert az már egy lefordított változat, ott mindig csak a PHP által előállított HTML kimenet látható.
Ezekben a PHP fájlokban kódok, parancsok segítségével alakítjuk ki a weboldal tartalmát. Azt azonban, hogy milyen színek legyenek az oldalon, milyen betűtípus, milyen legyen az elrendezés, azt egy CSS fájlban külön rögzítjük.
A CSS az angol „cascading style sheets” kifejezés rövidítése, ami magyarul „egymásba ágyazott stíluslapokat” jelent. A hangsúly a „stíluson” van – míg a HTML a weblap szerkezetét határozza meg (főcímek, bekezdések, stb.), és lehetővé teszi, hogy különböző elemeket (képek, videók) ágyazz webes dokumentumodba, addig a CSS a weblap vizuális stílusáért felel – az oldal elrendezéséért, a színekért, a betűkészletekért, azok méretéért, és így tovább. Ezzel a fájllal tudjuk megvalósítani az oldalunkon történő animációt, árnyékolást és egyéb egyedi trükköket.
Ezeket a css és php fájlokat az FTP-kliensen keresztül töltjük fel az oldalra.
A child sablon esetében általában csak egy új css stílus fájlt hozunk létre, amiben rögzítjük a módosításokat: más szín, más betűtípus, más elrendezés … stb. De ehhez is szükség van FTP-kliensre.
VISZONT! Miután ezek elkészültek, a WordPress admin felületén keresztül is elérjük: Megjelenés menü – Sablonszerkesztő menüpont. Itt fel van sorolva az összes fájl, ami a honlap működéséért, stílusáért felelős. De hozzáértés híján nem ajánlatos ezeket piszkálni!! 🙂
Jobban nincsen értelme belemenni a weboldal készítés ezen részébe, hiszen egy laikusnak már ez is sok(k) volt 😀 De legalább röviden beleláthattál, hogy amikor kifizeted a webdesignernek a „sok” pénzt, akkor valójában miért is fizetsz. Hát a TUDÁSÁÉRT!
Azért, hogy egy olyan honlapod legyen, ami a te és célközönséged igényeire van szabva. Amiben nincsenek felesleges kódrészek, amelyek esetleg lassíthatják az oldalad betöltődési sebességét. Ami csak és kizárólag azokat a funkciókat tartalmazza, amelyek neked szükségesek.
Ha te is szeretnél egy stratégiailag jól megtervezett weboldal tulajdonosa lenni, vagy segítségre van szükséged, keress nyugodtan!
Segítek megtervezni, rendszerezni és létrehozni egy gyönyörű weboldalt, amellyel könnyedén kapcsolódni tudsz ideális ügyfeleddel.